Peticija za Ulcinjsku Solanu
Budućnost opstanka bogatstva biodiverziteta Ulcinjske solane zavisi isključivo od proizvodnje soli. Zato je ponovno pokretanje proizvodnje soli fabrike, koja je nekada zapošljavala i do 400 radnika, od izuzetnog značaja, ne samo za ptice, već i za lokalno stanovništvo, njihove porodice ali i nacionalnu ekonomiju.
Da bi se prešlo sa riječi na djela i da bi osigurali budućnost za so, za ptice i za ljude, Vlada Crne Gore mora riješiti pitanje vlasništva Ulcinjske solane!
Pitanje vlasništva Ulcinjske solane neophodan je preduslov njene zaštite!
Za so. Za ptice. Za ljude.
#savesalina
Vaši lični podaci su potrebni samo radi validacije prikupljenih potpisa i neće biti korišteni u druge svrhe.
Osnovne informacije o značaju Ulcinjske solane
Proizvodnja soli u Ulcinju datira još iz 1938. godine, a zapošljavala je i do 400 radnika godišnje. Poput mnogih drugih fabrika i Ulcinjska solana je privatizovana 2006. godine, kada je i počelo sistematsko uništavanje nekadašnjeg ekonomskog giganta. Posljednja berba soli organizovana je 2013. godine, nakon čega su radnici ostali bez posla, njihove porodice bez primanja, lokalna ekonomija bez proizvodnje, ptice bez utočišta.
Naime, prestankom proizvodnje soli, koja se nekada sa ponosom predstavljala kao proizvod ljubavi sunca i mora, te odlaskom posljednjih radnika koji su činili žilu kucavicu kompleksnog sistema suživota čovjeka i ptica, započeo je proces ubrzanog propadanja solanskih bazena i kanala, odnosno hidrološkog režima, a sa njima i proces propadanja bogatstva biodiverziteta jedinstvenog za Evropu.
U medjuvremenu Ulcinjska solana se kroz različite inicijative predstavljala međunarodnoj javnosti i investitorima kao luksuzni turistički kompleks, sa golf terenima i marinom, te ostalim pratećim sadržajima karakterističnim za elitni turizam. Ovakvi projekti značili bi kraj, jednom od najznačajnijih močvarnih staništa na Mediteranu, koji je ujedno i dom 250 vrsta ptica, gotovo polovini svih vrsta zabilježenih u Evropi.
Iz svega gore navedenog, rješavanje pitanja vlasništva, prvi je korak političke opredjeljenosti Vlade da zaštiti ovo područje, a istovremeno će odgovoriti i na ključno pitanje od interesa za cjelokupnu javnost: da li je Ulcinjska solana prodata za pravičnu nadoknadu ili ne.